Powiat Działdowski

A- A+

Kultura, edukacja, sport 29.10.2018
Święto Chleba w Niechłoninie

A, b, c, chleba chcę…,

Lecz i wiedzieć mnie się, godzi

Z czego też to chleb się rodzi.

17 października br. w Szkole Podstawowej im Henryka Sienkiewicza w Niechłoninie, obchodziliśmy w Święto Chleba. Z tej okazji dzieci z Punktu Przedszkolnego „Motylki” wraz z uczniami kl. V przygotowały dla pozostałych uczniów smaczną niespodziankę.

Najpierw przedszkolaki poznały historię jak powstaje chleb, czyli od ziarenka do bochenka. Następnie wraz ze starszymi kolegami zmierzyli się z  zadaniem upieczenia chleba. Czasem w życiu zdarza się tak że nie wszystko wychodzi po naszej myśli. Tak też zadziało się u nas. Pierwszy chleb nie wyszedł. Ale nie straciliśmy nadziei i ochoczo zabraliśmy się ponownie do pracy. Kolejne podejście okazało się sukcesem i cała szkoła mogła rozkoszować się cudownym zapachem pieczonego chleba.

Dziś możemy kupić niezliczone masła, margaryny w sklepie. A jak powstaje masło? Każdy przedszkolak już wie, że ze śmietanki można je ubić raz dwa. Potem wystarczy odcisnąć w ściereczce i posmarować smakowitą kromkę chleba którą wcześniej upiekliśmy.

Święto Chleba w Niechłoninie

Następnego dnia, wchodząc do szkoły, każdy mógł skosztować naszych wyrobów. Działania te były również dobrą okazją do poznania zawodów rolnika, piekarza, nauczyciela… a wszystko z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Karier, który trwał od 15 do 19 października. W tej akcji brała udział cała szkoła. W każdej z klas znalazła się gazetka związana z tematem zawodów oraz zostały poprowadzone prelekcje i spotkania z ich przedstawicielami.

Święto Chleba w Niechłoninie

W, x, z i chleb wnet!

Patrzcie, ile rąk potrzeba,

Aby mieć kawałek chleba.

Nadesłała: J. Pankowska – Iwan

Fot: J. Pankowska-IwanDodał: Benedykt Perzyński