Kultura, edukacja, sport 28.02.2023
Uczennice lidzbarskiego Zespołu Szkół laureatkami XIII Powiatowego Konkursu „Mistrz Języka Polskiego”!

21 lutego br. 70 uczniów szkół podstawowych i średnich wzięło udział w XIII Powiatowym Konkursie „Mistrz Języka Polskiego”, organizowanym przez Szkołę Podstawową  nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Działdowie. Zwyciężczynią w kategorii szkół średnich została uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego Zofia Mendalka, a II nagrodę zdobyła uczennica Technikum w Zespole Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku – Małgorzata Czaplińska.

Data przeprowadzenia konkursu nie była przypadkowa, ponieważ 21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który w założeniu ma dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Ustanowione przez UNESCO święto  upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów w Dhace zginęło podczas demonstracji, w czasie której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Jak się okazało, poprawność językowa jest bardzo ważna dla uczennic naszej szkoły: Zofii Mendalki i Małgorzaty Czaplińskiej. Dziewczyny świetnie poradziły sobie z pytaniami dotyczącymi ortografii i zagadnień językowych, co przełożyło się na ich sukces.

Uroczystą galę wręczenia nagród zorganizowano 28 lutego br. Zanim poznaliśmy wyniki konkursu, mogliśmy wysłuchać ortograficznej piosenki i obejrzeć ortograficzny pokaz mody, w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Działdowie. Nagrody laureatki odebrały z rąk przewodniczącego Rady Powiatu Działdowskiego i zarazem dyrektora ZPO nr 2 Michała Struzika, wicestarosty Krzysztofa Aurasta, burmistrza Grzegorza Mrowińskiego i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Działdowie Justyny Lytvyn. Zwyciężczynią tegorocznej edycji konkursu w kategorii szkół średnich została Zofia Mendalka, a II nagrodę zdobyła Małgorzata Czaplińska, którym w przygotowaniach do konkursu pomogły ich polonistki: Paulina Sekita i Teresa Kińska.

II miejsce, ex aequo ze wspomnianą wyżej Małgorzatą Czaplińską, zajęły: Oliwia Filaszkiewicz z Liceum Ogólnokształcącego nr 2  im. Jana Pawła II w Działdowie i Michalina Pawłowska z Zespołu Szkół nr 1 w Działdowie.

Nadesłała: Anna Wółkowska

Fot: Anna WółkowskaDodał: Benedykt Perzyński