Społeczeństwo i środowisko 18.01.2022
Uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów 2022

18 stycznia br. odbyły się  w Działdowie, z udziałem pocztów sztandarowych wojsk i służb, uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów. W uroczystościach wzięli udział m. in. samorządowcy z województwa warmińsko-mazurskiego z marszałkiem Gustawem Markiem Brzezinem i przewodniczącą sejmiku Bernadetą Hordejuk na czele, senator Bogusława Orzechowska, wojewoda Artur Chojecki, byli więźniowie i więźniarki obozu Soldau, samorządowcy powiatowi i gminni z terenu powiatu działdowskiego, oraz powiatów ościennych, duchowni: katoliccy, prawosławny i protestancki. Samorząd powiatowy reprezentowali: starosta Paweł Cieśliński  oraz radni powiatowi i członkowie zarządu: wicestarosta Krzysztof Aurast, Wiesław Cieślak i Janusz Kaczmarek. Program uroczystości obejmował mszę świętą w kościele p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, złożenie wiązanek kwiatów pomnikiem upamiętniającym ofiary obozów w Działdowie i przemówienia okolicznościowe na placu obozowym KL Soldau z udziałem honorowej asysty wojskowej: marszałka Gustawa Marka Brzezina, wojewody Artura Chojeckiego, korespondencyjnie marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika i przedstawiciela samorządowców naszego powiatu Grzegorza Mrowińskiego. Całość prowadził kapitan WP Łukasz Węglewski.

Przypomnijmy, że samorząd województwa warmińsko-mazurskiego uchwałą Nr XVI/294/20 z dnia 26 maja 2020 r. zaproponował, aby 18 stycznia był obchodzony w naszym województwie jako Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach, a uroczystości, podobnie jak w ubiegłym roku, odbywają się w Działdowie.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Powiat Działdowski w 2019 r. odnowił i rozbudował pomnik upamiętniający ofiary niemieckiego obozu przejściowego w Iłowie, funkcjonującego w latach 1941-1945. Koszt tego zadania wyniósł 39 972,55 zł, w tym 10 000 zł pochodziło z budżetu Gminy Iłowo-Osada. Z kolei w 2021 r., w celu upamiętnienia zbrodni dwóch reżimów totalitarnych: nazistowskiego i stalinowskiego wobec polskich obywateli, odnowił i przebudował pomnik poświęcony ofiarom niemieckiego obozu KL Soldau, funkcjonującego w Działdowie w latach 1939-1945. Koszt realizacji inwestycji wyniósł 105 000 zł. Na ten cel pozyskane zostało dofinansowanie w wysokości 80 000 zł ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego uroczyste odsłonięcie miało miejsce 17 września 2021 r. I pod tym właśnie pomnikiem odbyły się tegoroczne główne uroczystości.

Organizatorami tegorocznych uroczystości byli: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Starosta Działdowski i Burmistrz Miasta Działdowo.

Benedykt Perzyński

/zdjęcie główne przedstawia uczestników uroczystości/

Fot: Benedykt PerzyńskiDodał: Benedykt Perzyński