Kultura, edukacja, sport 05.07.2022
Wiejskie obrazki, czyli drugie spotkanie w ramach Powiatowych Wieczorów z Poezją

Drugi Powiatowy Wieczór z Poezją miał miejsce w dniu 3 lipca br. na placu przy OSP w Płośnicy. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Działdowska Kuźnia Słowa oraz Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Płośnicy. Zadanie publiczne Powiatowe Wieczory z Poezją jest finansowanie przez Powiat Działdowski. Spotkanie otworzyły: Renata Buczyńska – prezes SDKS oraz Ewa Józefowicz – zastępca dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Płośnicy. Wśród gości znaleźli się: wójt gminy Płośnica Krzysztof Groblewski oraz radni powiatu działdowskiego: Grażyna Kamińska, Witold Ostrowski oraz Elżbieta i Krzysztof Węglewscy. Gwiazdą wieczoru była aktorka Maja Barełkowska, a wraz z nią wystąpiła autorka prozy regionalnej i poetka Teresa Dwórznik-Romańska z Jabłonowa.

Tym razem ze sceny nie płynęły rymowane strofy, lecz wiejskie opowieści sprzed kilkudziesięciu lat, które Teresa Dwórznik-Romańska spisała w swojej książce „Tam, gdzie Wel drąży wąwozy i Wkra nawadnia łąki…”. Uczestniczący w płośnickim Wieczorze z Poezją mieli okazję wysłuchać dwóch opowiadań – gawęd. Z opowiadania, zatytułowanego „Schadzki młodzieżowe”, publiczność dowiedziała się, w jaki sposób młodzież wiejska spędzała wieczory, z drugiego zaś, pod tytułem „Wielka muzyka karnawałowa z przedstawieniem”, w jaki sposób mieszkańcy wsi przygotowywali przedstawienia oraz bawili się na zabawach tanecznych. Uczestnicy spotkania z zapartym tchem słuchali tych opowieści, niejednokrotnie przerywanych salwami śmiechu. Teksty te, pisane gwarą, zawierają wiele ciekawych informacji z życia obyczajowego dawnej wsi i pełne są żartów i dobrego humoru.

Dziś z nostalgią słuchamy takich opisów i w pamięci przywołujemy obrazy, które znamy tylko z dawnych przekazów, z literatury czy filmu, a występujące na scenie panie stworzyły niesamowity nastrój spotkania, przywołując w pamięci obecnych atmosferę życia towarzyskiego, jaka panowała na wsiach wiele lat temu. Wieczór urozmaiciły piosenki w wykonaniu Anny Bońkowskiej, a jedna z nich sprowokowała Maję Berełkowską do tańca z publicznością. Spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć, przedstawiających prace lokalnej plastyczki Anety Rozentalskiej.

Drugi z Powiatowych Wieczorów z Poezją, jakże inny od tradycyjnych, był dla obecnych świetną okazją do miło spędzonego czasu, ciepłych wspomnień i dobrej zabawy.

Nadesłała Elżbieta Zakrzewska

/zdjęcie główne przedstawia dwie siedzące na scenie kobiety/

Fot: Jadwiga SmółkaDodał: Benedykt Perzyński