Kultura, edukacja, sport 12.07.2022
Wiersze Zbigniewa Chojnowskiego, czyli trzecie spotkanie w ramach Powiatowych Wieczorów z Poezją 2022

Deszczowa pogoda nie pozwoliła na przeprowadzenie trzeciego spotkania w ramach Powiatowych Wieczorów z Poezją na zamkowym dziedzińcu, dlatego organizatorzy zmuszeni byli przenieść to literackie spotkanie „pod dach”, czyli do sali refektarza na działdowskim zamku krzyżackim. Spotkanie odbyło się w dniu 10 lipca, a jego organizatorami byli: Stowarzyszenie Działdowska Kuźnia Słowa wespół z Miejskim Domem Kultury, Muzeum Pogranicza i Miejską Biblioteką Publiczną w Działdowie.

W lipcowe popołudnie sala zamku gościła parę z Olsztyna: aktorkę Teatru im. Stefana Jaracza, Irenę Telesz-Burczyk oraz Zbigniewa Chojnowskiego – poetę, prozaika, historyka literatury, profesora nauk humanistycznych, nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Licznie zgromadzona publiczność z przyjemnością słuchała poezji Zbigniewa Chojnowskiego w interpretacji aktorki Ireny Telesz-Burczyk oraz rozmowy obojga gości. Z. Chojnowski odnosił się do prezentowanych wierszy, wyjaśniał genezę ich powstania, analizował ich przesłanie, dzielił się ze słuchaczami swoimi refleksjami. Obecni na widowni sympatycy poezji i literatury mieli okazję wysłuchać wielu anegdot oraz ciekawostek z kręgów kulturalnych  i artystycznych. W swobodnej rozmowie i opowieściach goście nie stronili od żartów, wprowadzając publiczność w przyjazny, wesoły nastrój. Przerywnikiem w prezentacji wierszy Z. Chojnowskiego  były piosenki w wykonaniu Kornelii Falk, a element towarzyszący poezji stanowiła wystawa obrazów malarki z Lidzbarka, Doroty Kalinowskiej-Sosnowskiej. Podczas poetyckiego wieczoru była także możliwość zakupu tomików z wierszami poety oraz innych jego publikacji.

W podziękowaniu za udział w Powiatowym Wieczorze z Poezją goście otrzymali pamiątkowe statuetki. Spotkanie zakończyło się swobodnymi rozmowami z bohaterami wieczoru oraz okolicznościowymi wpisami zarówno do księgi pamiątkowej DKS, jak i autografami dla poszczególnych osób uczestniczących w tej imprezie kulturalnej.

Powiatowe Wieczory z Poezją są finansowane przez Powiat Działdowski.

Nadesłała Elżbieta Zakrzewska

/zdjęcie główne przedstawia kobietę i mężczyznę siedzących przy stoliku/

Fot: J. Smółka i M. OsakDodał: Benedykt Perzyński