Kultura, edukacja, sport 07.06.2021
Yankeesi Działdowo rozegrali  dobre mecze z faworytem Grupy Północnej Bałtyckiej Ligi Baseballu.

6 czerwca 2021 roku na boisku baseballowym przy ulicy Świerkowej  Yankeesi Działdowo podejmowali Piratów Władysławowo walczących o tytuł mistrza w największej w Polsce lidze baseballu liczącej 16 drużyn podzielonej na 4 grupy. Było wiadomo, że jechali do Działdowa po dwa zwycięstwa z odmłodzoną drużyną gospodarzy. Tymczasem trafili na dobrze dysponowanych Yankeesów, którzy mimo braku kilku zawodników, zaliczyli najlepszy występ w sezonie. Bardzo dobrze spisywali się miotacze – Mateusz Banach /zwyżka formy po długiej rekonwalescencji/, Daniel Wójcik i Grzegorz Łątkowski.

Już pierwsze spotkanie rozgrywane w „samo południe” pokazało, że faworyci znad Bałtyku nie mogli liczyć na łatwe punkty. Piraci wzmocnienie nowymi nabytkami  z dalekiej Kolumbii mieli w Działdowie ciężką przeprawę. Po 4 rundach był remis 2:2 i dopiero w końcówce po błędach w obronie w 5 i 6 rundzie, po 7 zmianach i 2,5 godzinie gry w upale Piraci odnieśli zwycięstwo 12:3. Zwycięstwo, które w dużej mierze zawdzięczają swojemu miotaczowi.

Drugi mecz rozpoczął się o godz. 15.00 i do końca 7 rundy trzymał w napięciu. Tym razem zmiana miotaczy w zespole znad Bałtyku już grającym odważniej młodym Yankeesom nie sprawiała tak dużych kłopotów jak w pierwszym meczu. Mniej błędów w obronie i dobra gra w ataku /wszyscy zawodnicy popisywali się dobrymi i dalekimi odbiciami sprawiającymi wiele kłopotów obronie gości/. Prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie, od 2:0 dla Yankees po 2 rundach do 5:3 dla Piratów w 4 rundzie. W 6 rundzie działdowianie wyszli na prowadzenie 6:5, w 7 Piraci wyrównali,  doprowadzając do remisu 6:6. W końcówce była szansa Yankeesów na zwycięstwo ale mobilizacja w obronie Piratów uratowała im remis. Cieszy w końcu zwyżka formy i na brawa zasłużył cały zespół w składzie Mateusz Banach /miotacz i 1B/, Daniel Wójcik /miotacz i 3B/, Kamil Olichwier /1B/, Ricardo Santos /CF/, Daniel Gruszczyński /łapacz/, Grzegorz Łątkowski /miotacz,RF/, Michał Cięszczyk /3B/, Adam Wityczyn /łącznik/, Wiktor Prado /LF/, Nikodem Borowski /LF/. Trenerem zespołu jest Zdzisław Ziółkowski. Najgorętszym kibicem Yankeesów na meczach baseballu był wicestarosta Marian Brandt znający się doskonale na dyscyplinie olimpijskiej, jaką jest baseball.

Kolejne mecze Yankeesi zagrają w Działdowie, w niedzielę 13 czerwca z Ekstra ligowym zespołem Dębów Osielsko.

Udział Yankees Działdowo w rozgrywkach ligowych odbywa się dzięki wsparciu samorządów miasta, powiatu i województwa.

Nadesłał: Zdzisław Ziółkowski

/zdjęcie główne przedstawia grupę mężczyzn/

Fot: Z. ZiółkowskiDodał: Benedykt Perzyński