Powiat Działdowski

A- A+

Społeczeństwo i środowisko 02.06.2021
Zauważyłeś ten znak? Pomóż!

Pomoc osobom doświadczającym przemocy to bardzo trudna sprawa, szczególnie jeśli nie umiemy rozpoznać sygnału będącego wołaniem o pomoc i nie wiemy co dalej z nim zrobić. Świadomość działań określanych mianem przemocy z roku na rok jest coraz większa, jednakże tylko niewielu z nas wie jak można pomóc.

Międzynarodowy znak „HELP ME” opracowała kanadyjska organizacja Canadian Women’s Foundation. Jest to prosty sygnał migowy, który ma umożliwić dyskretne wezwanie pomocy i służyć ludziom, którzy doświadczają prześladowania ze strony domowników.

Sygnał „HELP ME” można, bez wzbudzania podejrzeń, wykonać na wideo czacie, machając komuś przez okno, bądź podczas odbierania paczki od kuriera, czy też stojąc za naszym oprawcą, gdy ten z kimś rozmawia. Nie musimy używać do tego słów.

Ten „Sygnał pomocy” warto poznać, bo w ten sposób możemy komuś pomóc. Im więcej osób będzie zapoznanych z gestem „Pomóż mi”, tym więcej ofiar będzie mogło otrzymać pomoc.

 Wykonanie znaku „HELP ME” jest proste: Pokaż otwartą dłoń. Złóż dłoń w pięść chowając kciuk do środka. Gdy zobaczysz ten gest, zadzwoń pod numer alarmowy 112.

Ofierze przemocy można pomóc, dzwoniąc pod numer telefonu: 22 668 70 00 „Niebieska Linia”  Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar przemocy w Rodzinie.

Filmy propagujące międzynarodowy znak „HELP ME” w sieci:

https://es-es.facebook.com/DopokiTrwaZycie/videos/mi%C4%99dzynarodowy-znak-kt%C3%B3ry-nie-uratowa%C4%87-ci-%C5%BCycie-/1011308746067289/

https://www.facebook.com/watch?v=297674571873997

/zdjęcie główne przedstawia dwie dłonie/

Dodał: Benedykt Perzyński