Kultura, edukacja, sport 26.09.2019
Yankees Działdowo brązowymi medalistami w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików  baseballu.

W miniony weekend Działdowo gościło na boisk baseballowym przy ulicy Świerkowej finalistów Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików  baseballu Strefy A, jednej z 3 w Polsce. Strefa A obejmuje województwa: kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie W finale zagrali przedstawiciele 4 województw: UKS „Dęby” Osielsko, WUKB „Centaury „ Warszawa, „Stal” BIS Kutno i gospodarze UKS „Yankees” Działdowo jako reprezentanci Warmii i Mazur. Oprócz gospodarzy pozostałe drużyny to młode zaplecze /U-12/ drużyn ekstraligi mających na koncie wiele tytułów Mistrzostw Polski. Nasza strefa należy do najmocniejszych w kraju i Yankeesów czekało trudne zadanie. W pierwszym meczu turnieju zmierzyli się z baseballistami ze stolicy, faworytami mistrzostw. Młodzi baseballiści Warmii i Mazur po raz kolejny osłabieni kontuzjami i niedyspozycjami czołowych zawodników /podobnie było na OOM/ trzymali się dzielnie przez cały mecz i dopiero błędy w obronie w końcówce meczu przechyliły szalę na korzyść Warszawy 18:10. W kolejnym meczu Yankeesi zmierzyli się z Dębami Osielsko, praktycznie o srebrny medal. Mecz trzymał w napięciu do ostatniej piłki i w normalnym czasie wynik remisowy 10:10 sprawił, że o wygranej zadecyduje dogrywka. Więcej szczęścia mieli goście spod Bydgoszczy, którzy zdobyli „srebrny” , zwycięski obieg  i wygrali 11:10. W meczu o brąz z drużyną Kutna, z którą wygrana zawsze jest dużym osiągnięciem, nasi baseballiści tylko na początku oddali pole młodym „stalowcom”, by wygrać ostatecznie 19:8. Mistrzami, zgodnie z przewidywaniami, zostali baseballiści Centaurów Warszawa. Gratulacje dla Yankees Działdowo nie tylko za sukces sportowy /od lat na podium/, ale także za organizację na wysokim poziomie docenioną przez zawodników i trenerów.

Jako organizator zawodów chciałbym podziękować za wsparcie Urzędu Marszałkowskiego /puchary/, Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu, p. Burmistrzowi Miasta /fundator koszulek dla uczestników i materiałów promocyjnych/, p. Staroście /materiały promocyjne/, p. Alowi Koproskiemu /statuetki i medale/, dyrekcji i pracownikom SP 2 Działdowo, p. Dyrektor SP 3 Działdowo, firmom Heinz Glas, PROREMBUD, DEKORGLASS i Kasa Stefczyka oraz zawodnikom klubu za pomoc: Pawłowi Karbowskiemu, Mateuszowi Banachowi, Maciejowi Główczewskiemu, Michałowi Kempce, Mikołajowi Rojewskiemu, Mateuszowi Cymbalakowi i  Igorowi Piotrowiczowi.

Podsumowując  ostatnią młodzieżową, mistrzowską imprezę baseballową tej rangi w roku 2019 /pozostały jeszcze Mistrzostwa Polski U-18 we Wrocławiu ale koszty kilkutysięczne przerosły nasz budżet/, dyscyplina olimpijska jaką jest baseball zdobyła dla województwa 44 punkty w ramach ogólnopolskiego współzawodnictwa sportowego województw .Do rozegrania pozostały jeszcze mecze seniorów w Bałtyckiej Lidze Baseballu,  niedzielę  29 września 2019 r. na boisku w Kutnie, o godzinie 12.00 Yankeesi będą walczyć o awans do finału  BLB z Piratami Władysławowo, przełożony mecz /wstępnie na 12.10.2019/ Yankees Działdowo vs Battle Group Poland NATO oraz turnieje o Puchar Grunwaldu i Mikołajkowy.

Wyniki U-12:

UKS Yankees Działdowo–WUKB Centaury Warszawa 10:18

MKS Stal BIS Kutno-UKS Dęby Osielsko  4:25

UKS Dęby Osielsko  – UKS Yankees Działdowo   11 :10

UKS Yankees Działdowo-MKS Stal BIS Kutno   19:8

UKS Dęby Osielsko  – WUKB Centaury Warszawa    3:17

WUKB Centaury Warszawa    – MKS Stal BIS Kutno   9:8

Klasyfikacja końcowa:

1. WUKB Centaury Warszawa /mazowieckie/
  2. UKS Dęby Osielsko /kujawsko-pomorskie/
  3. UKS Yankees Działdowo /warmińsko-mazurskie/
  4. MKS Stal BIS Kutno / łódzkie/

UKS Yankees Działdowo:  Wrzecionowska Milena, Borowiec  Tomasz, Szostek  Fabian, Łuniewski   Michał, Ulatowska  Maja, Tomaszewska  Oliwia, Jakóbowska Aleksandra, Maier Antoni, Mikowski  Artur, Rojek Iwo, Zdanowicz Jakub, Hartman Przemysław, Ucal Marcin. Trener: Andrzej Krzykowski. Trener koordynator kadry oraz organizator: Zdzisław Ziółkowski.

Nadesłał: Zdzisław Ziółkowski

Fot: Z. ZiółkowskiDodał: Benedykt Perzyński