Powiat Działdowski

A- A+

Kultura, edukacja, sport 27.12.2017
PIERNIKOWO I ŚWIĄTECZNIE W NIECHŁONINIE

Okres Świąt Bożego Narodzenia, to czas świątecznych wypieków, ubierania choinki i innych przedświątecznych przygotowań. I to właśnie ta przedświąteczna „gorączka” stała się doskonałą okazją do zorganizowania w klasie IV w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Niechłoninie Warsztatów pieczenia świątecznych pierników.

5 grudnia br. uczniowie kl IV, pod opieką wychowawcy, mieli okazję nauczyć się wypieku pysznych, świątecznych pierników. Dzieciaki, niektóre po raz pierwszy, poznawały proces ich pieczenia. Z wielką radością czytały przepis, dodawały składniki do miski, wyrabiały ciasto i wałkowały przygotowane porcje, wycinały foremkami ulubione kształty, często związane z motywami Świąt Bożego Narodzenia, z uwagą obserwowały proces pieczenia się ciastek. Upieczone pierniczki dekorowały mając do dyspozycji mnóstwo jadalnych ozdób i kolorowego lukru, który specjalnie na tą okazję przygotowała pani dyrektor Zenona Rosłon.

Upieczone przez uczniów pierniki będą czekać na Wigilię szkolną, którą zaplanowano na 22 grudnia. Nie obyło się jednak bez zjedzenia choćby jednego ciasteczka, gdyż wspaniałe pierniczki swoim wyglądem i smakiem nęciły wszystkich. W całej klasie unosił się korzenny zapach przywołujący wśród zebranych – zarówno dzieci, jak i dorosłych – najmilsze wspomnienia świąteczne.

Pieczenie pierniczków sprawiło uczniom kl. IV wielką radość, a jednocześnie w sposób miły i praktyczny utrwaliło tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Pragnąc podzielić się pysznymi owocami swojej pracy, z upieczonych pierników dzieci przygotowały „piernikowe prezenciki”, które wraz z serdecznymi życzeniami Wesołych Świąt wręczą swoim rodzicom, przyjaciołom i zaproszonym na szkolną Wigilię gościom. Będzie to na pewno bardzo miły i pyszny prezent.

Nadesłała: Milena Witka

Galeria

Dodał: Benedykt Perzyński