Kultura, edukacja, sport 28.09.2020
Realizatorzy projektu „28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt” na sesji rady powiatu

24 września bieżącego roku, w trakcie XXVI Sesji Rady Powiatu Działdowskiego, gośćmi specjalnymi byli uczestnicy i realizatorzy projektu „28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt”, przygotowanego i przeprowadzonego w latach 2019 – 2020 przez działdowskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Pomysłodawcą i koordynatorem całego projektu jest Roman Jankowski, miłośnik górskich wypraw, który poprowadził siedmioro wychowawców i dziewięcioro wychowanków w wieku od 15 do 22 lat na Koronę Gór Polski, czyli 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich w Polsce. Realizację i uczestników  projektu wspierała przewodnicząca  Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Anna Bonisławska. Adresatem projektu byli wychowankowie i uczniowie placówek prowadzonych przez Stowarzyszenie. Celem tej inicjatywy było pokazanie społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne są integralną jego częścią i chcą istnieć na równi ze wszystkimi. Projekt ten miał za zadanie rozbudzanie u osób niepełnosprawnych potrzeby aktywności fizycznej oraz ukazanie, że takie osoby potrafią i chcą być aktywne.

To była pierwsza taka wyprawa w Polsce. W ramach projektu 16 śmiałków, czyli 9 wychowanków i 7 opiekunów, którzy na co dzień funkcjonują w Ośrodku Rehabilitacyjno- Edukacyjno-Wychowawczym oraz w Niepublicznej Szkole Przysposabiającej do Pracy prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Działdowie, wyruszyło po Koronę Gór Polski. To właśnie oni – osoby z niepełnosprawnością umysłową i ruchową oraz ich opiekunowie, w ciągu minionego roku zdobywali szczyty w Sudetach, Beskidach, Karpatach i Górach Świętokrzyskich.  Dzięki tej inicjatywie w ciągu roku mieli okazję przełamywać własne lęki, pokonywać słabości i ograniczenia, poznawać zupełnie dla nich nowe miejsca w Polsce, zobaczyć świat z wysokości i górskiej perspektywy, spotkać na swojej drodze życzliwych ludzi, a przede wszystkim dowiedzieć się, że ich ograniczenia nie przekreślają realizacji obranych celów. Uczestnicy projektu zdobyli 16 szczytów w południowo – zachodniej części Polski, m.in. Biskupią Kopę (Góry Opawskie), Orlicę (Góry Orlickie), Waligórę (Góry Wałbrzyskie), Rudawiec (Góry Bialskie), Szczeliniec Wielki  (Góry Stołowe), Wielką Sowę (Góry Sowie), Śnieżnik (Masyw Śnieżnika), Wysoką Kopę (Góry Izerskie), Snieżkę (Karkonosze) oraz 12 szczytów rozsianych w południowo – wschodniej części Polski (Góry Świętokrzyskie, Beskidy, Bieszczady, Tatry). Kulminacją górskich wypraw, a więc całego projektu, było wejście uczestników  we wrześniu 2020 roku na Rysy, najwyższy szczyt w Polsce.