Kultura, edukacja, sport 16.08.2018

W niedzielę 12 sierpnia 2018 r. w Płośnicy odbyło się ostatnie spotkanie poetyckie tegorocznej edycji Powiatowych Wieczorów z Poezją. Gwiazdą wieczoru była znana aktorka teatralna i filmowa Olga Bończyk. Wraz z nią wystąpiła lokalna poetka, członkini Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa, Anna Wanda Ludwiczak. Głównym punktem spotkania była promocja tomiku wierszy dla dzieci „Wierszowanki, rymowanki” autorstwa poetki z DKS. Zbiorek wierszy został wydany przez Wójta Gminy Płośnica, Krzysztofa Groblewskiego. Poetycki wieczór zaszczycili swą obecnością przedstawiciele samorządu lokalnego: Magdalena Anczykowska, Przewodnicząca Rady Powiatu Działdowskiego, Jan Makowski – Przewodniczący Rady Gminy Płośnica i Katarzyna Zakrzewska – Sekretarz Gminy Płośnica. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Płośnicy, członkowie Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa i sympatycy poezji. Jednak najważniejszą część publiczności stanowiły dzieci, dla których przeznaczone były wiersze z tomiku Anny Wandy Ludwiczak. Najmłodsi mieszkańcy Płośnicy pokazali się również na scenie w występach solowych w trakcie prezentacji wierszy. Płośnicki Wieczór z Poezją wzbogacała wystawa prac malarskich i fotograficznych Anety Rozentalskiej. Scenę natomiast zdobiły prace plastyczne wykonane przez dzieci z Płośnicy, które były inspirowane tekstami z tomiku „Wierszowanki rymowanki”.

Ostatnie poetyckie spotkanie  VI edycji  wieczorów poetyckich było również okazją do podziękowań dla prezes DKS Renaty Buczyńskiej i członków Stowarzyszenia za wkład pracy włożony w organizację tej imprezy literackiej.

Cykl Powiatowych Wieczorów z Poezją finansował Powiat Działdowski, a patroni medialni imprezy to: portal moje-dzialdowo.pl oraz Polskie Radio Olsztyn. Spotkanie poetyckie w Płośnicy zorganizowało Stowarzyszenie Działdowska Kuźnia Słowa przy współpracy z  Centrum Kultury i Biblioteką w Płośnicy.

Elżbieta Zakrzewska

Zdjęcia- Jadwiga Smółka i Elżbieta Karlsson