Powiat Działdowski

A- A+

Kultura, edukacja, sport 29.10.2021
Wiktoria Świniarska z III nagrodą konkursu poetyckiego „Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży”

Wiersz „Brama” autorstwa uczennicy naszej szkoły – Wiktorii Świniarskiej doceniony został przez komisję IV konkursu poetyckiego „Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży”, która przyznała jej III miejsce w kategorii uczniowie szkół ponadpodstawowych z terenu województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Wiktoria otrzymała nie tylko nagrody rzeczowe. Dodatkowym wyróżnieniem jest dla niej publikacja utworu „Brama” w antologii wierszy konkursowych z lat 2020-2021. Inspirację do napisania „Bramy” stanowiły dla autorki fotografie ukazujące żołnierzy idących na wojnę, żołnierzy którzy poświęcili życie za Ojczyznę, za nową lepszą Polskę. Szczególną uwagę Wiktoria zwróciła na zdjęcie asa polskiego lotnictwa – Stanisława Skalskiego, który po wojnie został niesłusznie aresztowany i posądzony o szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. – Skalski, tak jak wielu innych polskich żołnierzy, nie został doceniony po wojnie, a wręcz przeciwnie…. Świadczą o tym również jego dalsze losy. Kiedy był już schorowany i uzależniony od osób trzecich, został okradziony przez swoich opiekunów, czy choćby to, że nawet dzisiaj wiele osób nie wie, kim był – wyjaśnia Wiktoria.

Brama

Stali na baczność,

u wrót bram.

Patrząc w przeszłość,

której bieg zbliżał się do końca.

Żegnali matki, rodziny,

i te, do których mocniej biło serce.

Karmili duszę ostatnimi spojrzeniami,

i dotykiem w powietrzu.

Łapali wspomnienia,

jako jedyny powód,

do walki.

Ocierali łzy ze zmęczonych powiek,

i pewnym krokiem,

zbliżali się do bram,

bram…, których wrota,

prowadziły do pełnych krzyku ust,

i oczu, które już nigdy nie były,

jak dawniej…

Organizatorzy konkursu podziękowali Wiktorii i p. Paulinie Sekicie za aktywny udział w propagowaniu wartości patriotycznych oraz przywracaniu pamięci o losach Polaków i ich wkładzie w dążenie do odzyskania wolności i niepodległości w latach 1918-1989. Młodej artystce życzyli wielu sukcesów w rozwijaniu własnych zainteresowań twórczych oraz satysfakcji ze zdobywania wiedzy o tradycji i przeszłości naszej Ojczyzny.

Nadesłała: Anna Wółkowska

/zdjęcie główne przedstawia laureatkę konkursu/

Galeria

Fot: Anna WółkowskaDodał: Benedykt Perzyński