Powiat Działdowski

A- A+

Kultura, edukacja, sport 07.12.2021
Yankeesi Działdowo brązowymi medalistami!

W dniach 3-5 grudnia 2021 r. w hali sportowej ZPO Nr 2 w Działdowie odbywał się XX Jubileuszowy Halowy Turniej Baseballu „Działdowo Cup 2021” o Puchar Prezydenta RP i pod Patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Do Działdowa na przekładany przez pandemię turniej przyjechało 9 ekip. Z zagranicy: Moriaki Odessa, West Fire Rivne  /Ukraina/, BK  Kowno, BK Radviliski / Litwa/ oraz z Polski: Akademia Schaby Warszawa, GOZBall Śląsk, Orły Gdańsk, Wilki Witnica i gospodarze, czyli Yankeesi Działdowo.

Przez trzy dni blisko 150 uczestników rozegrało 25 spotkań stojących na wysokim poziomie i pełnych dramaturgii. Organizowane turnieje przez działdowski klub „wychowały” na przestrzeni 20 lat wielu wspaniałych baseballistów, grających m.in. w ligach zawodowych w USA, Japonii, Włoszech, Austrii, polskiej Extralidze i 1 lidze.

W Jubileuszowym Turnieju bliscy zwycięstwa byli gospodarze, Yankeesi Działdowo, którzy „szli” przez zawody niczym tornado. Pokonali późniejszych zwycięzców Moriaki Odessa 12:3, Wilki Witnica 14:4 i Radviliski 5:0. W meczach  o miejsce 1 w grupie pokonali ponownie Wilki Witnica 7:0 i o wejście do finału spotkali się z Moriakami Odessa. Po dramatycznym meczu, pojedynkami miotaczy i bardzo dobrą grą w obronie, ulegli baseballistom znad Morza Czarnego 1:3. Jedyny błąd w obronie w 1 minucie meczu zaważył o tym, że musieliśmy walczyć o brąz. Moriaki Odessa, w meczu o złoto, po pasjonującym meczu, pokonali  Litwinów z BK Kowno 5:3, a Yankeesi wygrali pewnie z ukraińskim West Fire Rivne 7:0. Puchar Prezydenta RP pojechał zatem do Odessy.

Wszyscy nasi zawodnicy, zarówno dziewczęta jak i chłopcy, zasłużyli na wielkie uznanie, ponieważ byli najlepsi z drużyn polskich.

Klasyfikacja końcowa:

  1. Moriaki Odessa –Ukraina
  2. BK Kaunas – Litwa
  3. Yankees Działdowo – Polska
  4. West Fire Rivne – Ukraina
  5. BK Radviliski – Litwa
  6. Orły Gdańsk – Polska
  7. GOZBall Śląsk – Polska
  8. Wilki Witnica – Polska
  9. Akademia Schaby Warszawa – Polska

Nagrody zawodników Yankees:

Best Pitcher /Najlepszy miotacz/  – Tomasz Borowiec

Zespół gwiazd „All Stars” – Michał Łuniewski, Przemysław Szajdek

Najlepszy odbijający-   Wiktoria Markowska

Nagrody specjalne firmy „blank”- Maciej Zieliński, Przemysław Szajdek

Yankees Działdowo: Michał Łuniewski, Przemysław Szajdek, Tomasz Borowiec, Maciej Kowalski, Wiktoria Markowska, Antoni Maier, Sebastian Radecki, Oskar Sobotka, Aleksandra Jakóbowska, Kinga Zdunkiewicz, Milena Wrzecionowska. Trenerzy: Zdzisław Ziółkowski, Andrzej Krzykowski

Goście turnieju: Dyrektor Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Marcin Galibarczyk, Przewodniczący Rady Powiatu i Dyrektor ZPO Nr 2 w Działdowie Michał Struzik, członek Zarządu Polskiego Związku Baseballu i Softballu Krzysztof Gołębiewski, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej klubu Henryk Balicki.

Organizatorzy dziękują:

– za Puchar: Prezydentowi RP Panu Andrzejowi Dudzie

– za Patronat: Turnieju Panu Marszałkowi Województwa Gustawowi Markowi Brzezinowi

– za Partnerstwo: Polski Związek Baseballu i Softballu, Burmistrz Miasta Działdowo, Starosta Działdowski, Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

– za Patronat Medialny: Radio Olsztyn, TVP 3 Olsztyn,

– sponsorom:-  Dekorglass Działdowo, Heinz Glas Działdowo, Al. Koproski- PNYBF, PKO, Dozór- Agencja Ochrony Osób i Mienia, Blank, TINTA, MAXIKAZ, Jubiler Kieca, PROREMBUD, IWOMAR.

Nadesłał: Zdzisław Ziółkowski

/Zdjęcie główne przedstawia uczestników turnieju/

Galeria

Fot: Z. ZiółkowskiDodał: Benedykt Perzyński